|
|
Архив за категорията 'Blog'
14.02.2013
Големи, работещи непрекъсно обществени басейни, СПА комплекси, хотелски и частни басейни с непостоянно ползване и дълги периоди на неактивност – това което е приятно за ползвателите, трябва да е икономично за инвеститорите и операторите, и трябва да е колкото е възможно по- съвместимо с природните енергийни ресусрси.
Климатизацията на басейните и СПА центровете, е една от най-дискриминираните части при идейното и физическо изграждане на въздухообработващите системи. Такива системи адаптират температурата в залата, със температурата на водата така, че плувците не „мръзнат” и не се „губят” в мъглата извън басейна. Те осигуряват не задушна, а комфортна за посетителите влажност на въздуха. Обезвлажняването също така предпазва и архитектурата от плесенясване – тук и хората и зидарията печелят от ефективния контрол на климата. Характеристиките на ефективността от обработката на въздуха на басейните, важат с пълна сила и при по-малките частни и СПА басейни.
За да постигнете комфртен климат, не е достатъчно да регулирате само температурата: влажността също играе важна роля. Обезвлажняващите устройства я поддържат в допустими граници и предпазват целостта на сградите. Когато говорим за обезвлажняване, нямаме предвид, че целта е просто да изсушим въздуха. Целта е устройсвата да постигат влажност подходяща на температурата в помещението. Относителна влажност от 55% при 30°С е оптимална за хората както и за зидарията.
Свежият въздух също би могъл да осигури подходяща влажност на определени места. При умело дозиране може да се получи подходяща стойност на влажността, но въздухообмена води и до загуба на термична енергия. Още повече влизащият хладен въздух трябва да се загрее до подходяща температура отново. За по-големи сгради, една разумно струваща вентилационна система, се превръща в твърде енергоемка, тъй като разходва толкова енергия за отопление през пролетта колкото и през зимата. Поради тази причина, обезвлажняващите устройства стават популярни като абсолютно подходящи за кондициониране на плувни басейни, като спестяват до 82% от енргията за отопление в сравнение със стандартните принципи на въздухообработване.
За да добиете по-добра представа и за да направите връзка между всичко казано дотук и реално действащи устройства, ще се спрем на конкретна машина от марката HIdROS. Това е марка доказала своите качества и на която ActiveCool залага при своите проектни решения.
Работният обхват на високо ефективните обезвлажнители е доста широк.Те са конструирани да имат пълен контрол на температурата, влажността, оползотворяването на енергия и обработка на въздуха при покрити плувни басейни, винарни и др. Устройствата се характеризират с няколко много важни предимства.
- Висока ефективност при обезвлажняване и регулирането на температурата, при много компактна размери на конструкцията на съоръжението.
- Възможността за избор на подходяща конфигурация повишава енергийната ефективност.
- Трайно и надеждно обезвлажняване благодарение на съгласуване на мерките против корозия.
- Чувствително намаляване на износването на оборудването в обслужваните помещения, както и на самата сграда в резултат на ефективното обезвлажняване.
На фигурата е изобразена типична инсталация с SRH обезвлажнител на HIdROS. Обикновено, устройствата се монтират в технически помещения, а засмукването и доставянето на въздух става постредством въздуховоди. В много случаи се подава около 15-20% свеж въздух. В конкретната ситуация, би трябвало да се предвиди и смукателна вентилация с цел да не се получи надналягане. Подходяща арматура на хидравличния кръг осигурява номинален воден поток през машината.
Етикети:HidROS, SPA, басейн, винарни, климатизация на басейни, микроклимат в басейни, обезвла, обезвлажнители за басейни, обезмъглители за басейни, осушители за басейни, осушители за винарни, сервиз климатизация, СПА, СПА център Публикувано в Blog | Няма коментари »
01.04.2012
Energy ECO2nomy
Контролирането на HVAC, се основава на прецизност при регулирането на температурата и обработката на въздуха в помещенията, защото само това ни позволява да постигнем възможно най-добрата хармония и съхраняване на енергия.
Инвеститори, архитекти, инженери, конструктори и строители вече не питат дали, а по скоро как да повишат степента на устойчивост на техните строителни проекти.
Сградите са уникални съоръжения. Позициониране, размер, качество на конструкцията, и все повече – строителното инженерство, определят стойностите на възвращаемостта. Енергийния въпрос придобива все по-голямо значение тъй като сградите консумират около 40% от произведената енергия и допринасят за до 21% от емисиите парников газ в световен мащаб.
Когато става въпрос за отопление, охлаждане, пречистване и обезвлажняване на въздуха на плувни басейни, продуктите на някои компании допринасят съществено за прогреса в тази област. Този тип устройства имат широко приложение в различни отрасли – хранително вкусова, винарска, медицинска промишленост, и въобще навсякъде където влажността и температурата са решаващ фактор за качеството на крайният продукт. А в такива случаи е абсолютно недопустимо да се прави компромис с възможностите и прецизността на въздухообработващата машина.
Но. Какво всъщност е влажност, и защо е нужно да я контролираме?
Въздухът който дишаме съдържа влага; това по същество е поради слънчевата дейност която изпарява огромно количество вода от моретата и океаните, осигурявайки по този начин в атмосферата различно количество вода под формата на водни пари. Точно заради това говорим за „влажен въздух”. Влажността е основен параметър в различни области на човешките дейности; и в същото време е „невидим” елемент който може да донесе съществени поражения при процесите и продуктите.
Контрола на влажността, позволява намаляването на мухъла и следователно здравословна атмосфера, намалява корозионните проблеми; увеличава надеждността на електрическите и електронните компоненти, увеличава времето за което храните запазват вкусовите си качества, намаляват някои проблеми при хората, подобрява окръжаващият комфорт и премахва лошата миризма. Съществено важно е това при непрекъснати процеси на производство където всяко отклонение от зададените параметри за качество на въздуха , би довело до финансови загуби. Производството и обработка на пластмаси, целофани и фолиа, обработката на месни подукти, складове за съхранение на хартия и печатници, са само някои от местата където се изисква влажността и температурата на въздуха да са определени граници и съвсем малки допуски на отклонение.
Винарите отдавна са достигнали до извода, че доброто вино се получава с прецизен контрол на всеки един елемент на процеса, от засяването на гроздето, до бутилирането. Използването на обезвлажнители при изсушаването на гроздето позволява контрол на процеса (независимо от атмосферните условия) предотвратявайки загуба на продукция и подобряване на качеството.
За комфорта в, и около вътрешни басейни е изключително важно да се контролират температурата на водата и качеството на въздуха в помещението. За такива случаи са разработени доста комплексни устройства, позволяващи едновременно подгряване на водата, обезмъгляване и кондициониране на въздуха. При определени условия те позволяват „прехвърляне” на енергия от един консуматор към друг, позволявайки по този начин максималното и оползотворяване и пестейки огромни средства на потребителя.
В следващата статия ще обърнем по-голямо внимание на обезмъглителни и обезвлажнителни устройства обслужващи басейни.
Eкип ACTIVE COOL Ltd.
Етикети:air drying, air handling, dehumidifier, energy saveing, heat recovery, humidity, swimming pools, winery, басейни, винопроизводство, влажност, въздухообработване, енергийна ефективност, изсушаване, изсушаване на въздуха, комфорт, кондициониране на басейни, контрол на процеса, обезвлажнители, обезвлажнители за басейни, обезвлажняване, обезмъглители за басейни, обезмъглителни машини, обезмъгляване, оползотворяване на топлина, осушители за басейни, отопление, охлаждане, пестене на енергия, промишлени изсушители, сауни Публикувано в Blog | Няма коментари »
17.03.2012
Работа на системата под постоянен товар
Домашните хладилници могат да работят под постоянен товар поради начина по който е конструиран, което е невъзможно да се получи при чилърите, при климатичние системи където необходимата мощност е твърде динамично понятие. Точно за това е необходимо да говорим за постоянни условия на работа на компресора и по-точно за постоянство на смукателното и нагнетателно налягания. Всяко отклонение от условията, както в изпарителя така и в кондензатора, означава отклонение на потока през терморегулиращият клапан: за да се предотврати връщане на течност към компресора, е необходимо да се съгласуват отклоненията в работните условия или казано по друг начин топлинния товар, с адекватна промяна на терморегулиращият клапан.
При чилърите с въздушеен кондензатор температурата и налягането на кондензация винаги зависят от външния въздух, който се променя във времето по начин който определено е по-динамичен от времето за реакция на терморегулиращият клапан.Същото твърдение е приложимо и при термопомпите вода- въздух, където температурата и налягане на изпарение са отнесени към външната температура.Може да се случи така, че чилъра да бъде „ударен” от пориви на вятър, които са способни съществено да променят топлообменния коефициент на серпентините на изпарителя; за това е резонно да защитите машините които са изложени на такива условия с дефлектор. Това е по важно да се направи при термопоми, тъй като коефиициентът на топлообмен при въздушни изпарители е винаги излкючително опасен.
Друг случай на неочаквани девиации в налягането на изпарение при термопомпите се дължи на леда по изпарителя: след определен лимит, въздушния поток и съответно топлообмена на серпентината , причиняват бърза промяна на условията на изпарение, което причинява „пълзене” на течност към компресора. Това неудобство лесно се решава с промяна на настройките на дефроста, като циклите се адаптират към атмосферните условията на работа на термопомпите.
При чилърите с водна кондензация отклоненията трябва да са нула, разбира се ако системата „изхвърляща” топлината от кондензацията е конструирана правилно. Често, в общият случай това не е така, тъй като контрола на температурата на връщащата към чилъра вода става посредством стъпково регулиране на скоростта на вентилаторите на водоохлаждащата кула.В този случай постоянните промени на налягането на кондензацията може да причини повреди като описаните по-рано.
Най-важният показател който трябва да се следи е отклоненията на топлинния товар, отклонения които така или иначе не могат да бъдат елиминирани, да е поне съгласувано с регулирането на терморегулиращият клапан с цел да се предпази компресора от нежелано засмукване на течност. Обяснено по този начин това изглежда невъзможно: но проблема е лесно решим, както бе обяснено в частта за количеството вода в съоръжението, като просто се увеличи инерцията на системата.
Eкип ACTIVE COOL Ltd.
Очаквайте статия за обезмъглителни инсталации обслужващи басейни.
Етикети:басейни, дефрост, изпарение, климатични системи, компресор, кондензатор, кондензация, обезмъглителни машини, обезмъгляване, обледеняване, термопомпа, терморегулиращ клапан, топлинен товар, топлообмен, чилър Публикувано в Blog | Няма коментари »
13.02.2012
Непостоянство на водния поток през топлообмениците
Постоянния воден поток през топлообменника фреон – вода е съществен за защитата на компресора по време на работа. Да разгледаме явлението топлоотдаване, получаващо се вътре в изпарителя. Докато е балансиран, налягането на изпарение P ev, приема определена стойност и термо – регулиращият вентил е в положение което позволява на цялото количество фреон да се изпари, предотвратявайки по този начин постъпване на течност в компресора. Ако количеството вода през изпарителя рязко намалее, температурата на изпарение намалява поради увеличаване на температурната разлика на водата. ТРВ’то се опитва да затвори за да се адаптира към новите условия, но това не се случва незабавно а отнема около минута. В това време през ТРВ минава по-голямо количество фреон отколкото нормално би било нужно, затова и изпарителя не може да изпари всичкия фреон попаднал в него. Ето защо, течен фреон се връща на входа на компресора. Това е изключително опасно както за буталните компресори, където може да повреди клапаните, така и за винтовите където вала и лагерите ударно поемат напречно натоварване. Ако потока на водата продължи да пада, коефициента на изпарителя се променя и явлението продължава дори и с по-голяма сила.
Еднакво опасно е варирането на водния поток, или въздушен – при въздушните машини, през кондензатора. Промяна на водния поток, променя работната точка на компресорната крива и затова новото количество фреон минаващо през ТРВ води със себе си ново равновесно положение. Ако количеството воден поток се повиши, намаля налягането на кондензация и следователно, при същото налягане на изпарение, се увеличава потока на хладилен агент през клапана, който трябва да се затвори за да предотврати засмукване на течност от компресора. Клапана реагира на неочакваната промяна на водния поток след около минута, през която може да има връщане на течност към компресора. Намаляване на водния поток също е много опасно, ако температурата на газа след компресора са близки до максимално допустимото. Намаляването на водния поток предизвиква повишаване на температурата на кондензация, и следователно налягането. Ако този показател е близък до максимално допустимият, значителното намаляване на водния поток би довел до неочаквано повишаване на налягането в кондензатора което от своя страна би причинило сработване на защитата по налягане и спиране на системата или, дори отваряне на предпазният клапан. Разбира се, в тези системи има и датчик за липса на поток, който би защитил машината в този случай.
Във всеки случай, важно е да се знае, че промяната на водния поток са винаги опасни, дори и да не се случват често и за само за кратко. Проблема не винаги се отчита като такъв и често може да се намерят грешки в хидравличния кръг който са пагубни за чилъра.
Екип ACTIVE COOL Ltd.
Етикети:сервиз чилъри, сервизни инженери, сертифицирани хладилни техници, хладилни камери, централна климатизация, чилър, чилъри, чилърни системи Публикувано в Blog | Няма коментари »
02.11.2010
Какво може да научи „Проктър и Гембъл” от никому неизвестната „Метод” – фирма за доставка на естествени продукти за дома, със седалище в Сан Франциско?
Какви уроци предлагат компаниите на местно ниво, които нямат претенциите да диктуват пазара, но продължават да съществуват, водени от една основна, висша ценност – мисията? Та те са пренебрежимо малкия Давид в света, изпълнен от мултинационални корпорации с ръста на Голиат.
Оказва се, че има какво да се научи от тях. Изучавайки опита и практиките на тези малки и малко на брой фирми, големите компании могат да се озоват отвъд безплодния дебат дали си струва да си отговорен и да се съсредоточат върху далеч по-важния въпрос: Как да превърнем отговорността в печеливш бизнес? Все повече потребители днес се интересуват колкото от компаниите като гарант на марките които предпочитат, толкова и от самите продукти. Това създаде уникално ценностно присъствие за компаниите, базирани най-вече на своята мисия.
В пазарната ниша, отворена от тях, е трудно за големите да бъдат конкурентоспособни, защото те често са притиснати от традициите и нямат добра репутация по отношение на социалните проблеми и тревожните въпроси, свързани с околната среда.
Ето как фирмите, основани на мисията си, могат да дадат важни уроци на големите компании:
Първо, те могат да действат като ранна предупредителна система за очакванията на потребителите. Години преди калориите и високите нива на Ph да привлекат вниманието на потребителя, компании като производителя на органична козметика „Пюр & Трю”, ги извадиха от състава на своите продукти. Това е един добър пример как компаниите, разчитащи на мисията като висша ценност, са водещи в движенията за прозрачност, публикуването на съставките на продуктите и корпоративната политика, много преди техните големи конкуренти да осъзнаят, че е назрял моментът да започнат да го правят.
Второ, с поведението си, те задават големите теми, които големите компании могат да разработят и разбира се, да се възползват от това, защото имат ресурса да го направят. „Фрито-Лей”, а не малката компания „Кетъл фууд”, проведе изследване и изобрети разграждащите се торбички за чипс. По този повод, много големи компании – от еВау до „Дау Джоус” вече са убедени, че партньорството с компании, водени от мисия, може да създаде успешен алианс, в който печалбата и социалната отговорност вървят ръка за ръка.
Може би приемате компаниите, водени от мисия, като такива, които са в периферията на търговската и бизнес действителност. Ако е така, грешите! Да, вярно е, че те създават само малка част от брутния вътрешен продукт. Но генерирайки нови идеи, които влияят върху големите компании и създават лоялни клиенти, те се превръщат във феномен с нарастващ авторитет, чието влияние далеч надхвърля физическото им присъствие. Затова компаниите, водени от мисия, заслужават цялото ни внимание!
Майкъл В. Русо, преподавател по устойчив мениджмънт и академичен директор на Центъра за устойчиви бизнес практики към бизнес колежа „Лундкист” в университета в Орегон. Автор е на книгата „Компании с мисия: Предприемачески стратегии за нарастваща устойчивост, отговорност и печалба”.
Източник: Сп.“Мениджър“
Етикети:Българския съвет за устойчиво развитие, възобновяеми енергийни източници, Инвестиции, климатизация, климатици, Мениджмънт Публикувано в Blog | Няма коментари »
05.10.2010
Компанията OVENTROP е основана през 1851 година, а днес е един от водещите производители на вентили, регулатори и системи за климатична техника. Фирмата е експертен партньор на търговци, консултанти и изпълнители в индустрията.
Заводите на OVENTROP са базирани в провинция Севрен Рейн, Германия, където фирмата играе важна икономическа роля. Дъщерни фирми на компанията има във Франция, Великобритания, Италия, Полша, Швейцария и Унгария, а търговски представителства – в над 30 страни.
Регулатор на температурата в отделни помещения с байпас „Unibox E BV“ за подово отопление без разпределителен колектор съгласно DIN EN 1264.
Икономичното подово отопление по DIN EN 1264 е „оптималното“ решение за съвременните нискотемпературни отоплителни системи. Към тях спадат и изискваните от Наредбата за Пестене на Енергия („EnEV“) регулатори на температурата в отделните помещения (които работят с/без допълнителна енергия).
Освен познатите и утвърдени комплекти за монтаж на стена „Unibox“ Oventrop вече предлага и новия модел „Unibox E BV“ с интегриран байпас. Той може да се настрои на един минимален обемен дебит в отоплителния кръг, за да се избегне пълното изстудяване на подовото отопление, когато чрез влиянието на външна енергия (слънчево излъчване, вътрешно осветление, камина и др.) се затвори термостатично регулираната част. По този начин се поддържа основната топлина (съотв. температурата на повърхността) на пода, дори и при затворен термостатен вентил, който се съгласува пропорционално на външната температура при отоплителни инсталации, работещи в зависимост от условията в околната среда. Така „пулсацията на температурата” се намалява, инертността се редуцира, а вследствие на това се повишава комфортът при регулиране на температурата в отделни помещения.
„Unibox E BV“ се монтира на подаващата тръба на подовото отопление във всяка стая, при което трябва да се спазва изискването по DIN EN 1264 за стойността на температурата в подаващата тръба – макс. 55°C. Чрез интегрирания термостатен вентил се отчита стайната температура и се регулира на желаната стойност, която е предварително зададена чрез устройството за настройка в „Unibox E BV“.
Чрез „Unibox E BV“ може да се избегне употребата на иначе необходимата и скъпоструваща електроинсталация за задвижващите устройства и стайните термостати, като по този начин се намалява консумацията на електроенергия.
Тази форма на термостатично регулиране на температурата в отделните помещения има голямо предимство в инсталации, в които, поради естетически причини, необходимост от място и др., трябва да се откажем от централен разпределителен колектор на жилището. Освен това в предната част на разпределителния колектор на жилището няма повишено топлоотделяне (акумулация на топлина).
Наредбата за повърхностно отопление DIN EN 1264-4 изисква допълнителни устройства за изолиране и баланс за всеки отоплителен кръг. В съответствие с тази наредба Oventrop доставя „Unibox RLA“ с изолираща функция.
Изолирането на количеството вода тогава се извършва както в подаващата тръба чрез регулиращата вложка в „Unibox E BV“, така и във връщащата тръба чрез „Unibox RLA“, която трябва да се монтира отделно.
Предимства на системата „Unibox E BV“:
– комфортно регулиране на температурата в отделните помещения при подови отопления, отговарящи на EnEV;
– променливият байпас, който може да се настрои, осигурява минимален обемен дебит в отоплителния кръг и при необходимост позволява бързо нагряване;
– използва се самопочистващия се ефект при подови отопления;
– не е необходим разпределителен колектор (подаване/връщане) (спестява се място за разпределителна кутия; така в предната област на разпределителите по етажи не се акумулира топлина);
– не е необходима електрическа инсталация за стайни термостати и задвижващи устройства;
– просто и разбираемо обслужване на температурния регулатор на „Unibox“, аналогично за регулиране на радиаторните термостати;
– оптически добро решение за регулиране на стайната температура в сгради с модерно архитектурно оформление (при повърхнини на прозорците, близки до пода);
През септември представители на „Active Cool“ ООД посетиха Инфо центъра на OVENTROP в Olsberg, както и производствените мощности базирани в Brion. Подробности за посещението очаквайте в следващите публикации.
Източник: Екип Active Cool
Етикети:kW, Oventrop, алтернативни източници, биомаса и отпадъци, възобновяеми енергийни източници, Европейска Комисия, ЕЕ, екологичност, енергийна ефективност, икономия, Инвестиции, климатизация, комфорт, отопление, отоплителни и вентилационни системи, подобряване на ефективността, подово отопление, сервиз климатизация, слънчево греене, слънчевото отопляване Публикувано в Blog | Няма коментари »
05.10.2010
На среща в Брюксел през юли, представители на десет европейски държави основаха Европейски пелетен съвет (European Pellet Council, EPC). Организацията е създадена като независим орган на Европейската асоциация за биомаса AEBIOM и включва нейн представител в състава на управителния си съвет. Подкрепата на по-голямата европейска организация подкрепя усилията на пелетния сектор да защити интересите си на европейския пазар и да участва активно във вземането на законодателни решения.
Основните цели, които ЕПС си поставя, са популяризиране на приносите на европейския пелетен сектор към общото развитие на възобновяемите източници в Европа, усъвършенстване на законодателството на ЕС за стимулиране на пазара и предоставяне на платформа за преобразяване на пелетната индустрия за увеличаване на дяла й в енергийната рамка на континента. Новата организация работи и за утвърждаването на международно ниво на сертификата за пелети ENplus, разработен наскоро от Немския пелетен съюз.
До сега, към инициативата са се присъединили Австрия, Финландия, Франция, Унгария, Италия, Португалия, Швеция, Швейцария, Испания и Германия. За председател на съвета беше избран Кристиан Ракош (Christian Rakos), управител на Австрийската пелетна асоциация proPellets Austria.
Източник: Сп. „Енергия“
Етикети:kW, алтернативни източници, биомаса и отпадъци, възобновяеми енергийни източници, геотермалните инсталации, Европейска Комисия, Европейската стратегия за устойчиво развитие, ЕЕ, екологичност, енергийна ефективност, климатизация, климатични системи, отопление, пелети, сервиз климатизация, финансиране на проекти Публикувано в Blog | Няма коментари »
22.04.2010
Създадената в края на миналата година схема ELENA подпомага устойчивото развитие
Градските райони потребяват около 70% от енергията в Европейския съюз, но инвестициите в устойчива енергия остават в голяма степен неусвоени. Новият инструмент ELENA (European Local Energy Assistance) е разработен така, че да помага населените места да развият потенциала си чрез предоставяне на техническа помощ, която се осигурява по програма „Интелигентна енергия Европа II“ (IEE). Програмата цели и да създаде нови работни места, и да помогне цяла Европа да се справи с климатичните промени. Повече от 200 града и региона вече са потърсили информация за програмата.
Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия очакват създадената миналата година схема ELENA (European Local Energy Assistance), която подпомага устойчивото развитие на регионите да насърчи инвестирането на повече от 1 млрд. евро в проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници през 2010 г.
В Брюксел по време на инициираната от ЕС Седмица на устойчивата енергия бе оповестено, че през този месец ще бъде подписано и първото споразумение с региона на Барселона. В момента ЕИБ обсъжда инвестиционните планове на 16 други града и региона, които имат за цел да повишат енергийната си ефективност и да усъвършенстват възобновяемите източници на енергия.
„Схемата ELENA е добър пример за това как ограниченият бюджет може да бъде компенсиран с заеми от ЕИБ, които да подпомогнат политиката на ЕС. Вижда се, че има истински интерес от страна на градовете и регионите в това отношение, а ние очакваме с нетърпение да заработим с комисията през следващите месеци върху подобни иновативни финансови инструменти в подкрепа на стратегия 2020 на ЕС“, това коментира президентът на инвестиционната банка Филипе Мейщад, цитиран от западните медии.
Според европейския комисар Гюнтер Отингер това е пример как една идея, представена едва декември миналата година, е вече реалност. ELENA е шанс за градовете и регионите да си помогнат чрез въвеждане на планове целящи постигането на устойчива енергийна ефективност и така да се създават не само работни места, но и да се помага на Европа да посрещне нарастващите енергийни нужди на стария континент. „Заради засиления интерес от страна на различни населени места в Европа смятаме да удвоим наличното финансиране по ELENA на 30 млн. евро.“
Автор: Строителство Градът
Етикети:ELENA, European Local Energy Assistance, IEE, вентилация, възобновяеми енергийни източници, енергийна ефективност, Интелигентна енергия Европа II, климатици, отопление Публикувано в Blog | Няма коментари »
20.04.2010
Tри основни правила за коректната работа на водоохлаждащия агрегат (чилъра)
Може би най-чест и най-популярен начина за климатизация на обекти е с използването на чилър, само за охлаждане или термопомпен. Тъй като той охлажда/ топли вода, която се използва за „пренасяне” на студ или топлина , трябва да се вземе под сериозно внимание постоянството на водния поток през топлообменника фреон – вода.
На кратко, има три основни правила за коректната работа на чилъра, които ще се опитаме да изясним в три последователни поста.
- Да се намалят до минимум пускането и спирането на компресора/ компресорите.
- Винаги да се поддържа постоянен воден поток през топлообменника/ топлообменниците.
- Осигурете, където е възможно, постоянен термичен товар на фреоновите кръгове на водния чилър.
Негативните резултати от неспазването на тези правила, са дефинирани по-долу:
1.1 Често стартиране и спиране на компресорите.
Стартирането на компресора е винаги травмиращо за него събитие – имаме рязка промяна на състоянието.
1) стартирането винаги абсорбира повече енергия отколкото при установен режим
2) при стартирането винаги има един кратък момент, в който смазването на движещите се части е оскъдно или напълно липсва: маслото всъщност се стича цялото в картера на компресора когато не работи и циркулира с помощта на помпа ( или от разликата в налягането при скрол и винтовите компресори) само когато компресора работи. Въпреки че има и машини с независими маслени помпи за принудително мазане при стартиране, болшинството не са снабдени с такава.
Твърде много стартирания едно след друго може да предизвика износване както на намотките, така и на механичните части които могат да променят геометрията си вследствие на липса на смазване. Ето защо, практиката показва, че оптималния брой стартирания на час е 6 за винтови и 10 за скрол компресори. Понастоящем всички чилъри са снабдени с устройства, или е заложено в логиката, които отлагат старта с 6 до 10 мин. от предишният; от тази гледна точка компресорите са защитени. При кратки цикли на работа на чилъра, може да се получи дисбаланс в отделните кръгове на машината. При стартиране, всъщност маслото напуска компресора с фреона с който е смесен и му е нужно време да се върне обратно в компресора преди да спре. В противен случай при следващият старт съществува риск от липса на смазване. Затова е добре компресора да работи поне 5мин. , а при термопомпи дори 10мин., преди да спре. Отлагането на старта, осигурено по електронен път, осигурява компресора против твърде често пускане, но не го предпазва от кратки цикли на работа. Единствения начин да се гарантира правилната работа на компресора / компресорите е да се осигури необходимата термична инерция на системата която позволява адекватното им функциониране. За да се направи това, е необходимо да се регулира водния поток в системата според мерките които ще опишем по-долу.
Очаквайте част III скоро….
Етикети:климатизация, климатизация Варна, климатици Варна, климатични системи, сервиз климатизация, термопомпа, топлообменник, чилър Публикувано в Blog | 1 Коментар »
15.04.2010
Инвеститорите в Югоизточна Европа осъзнават ползите от зеленото строителство, но все още бъркат, като мислят, че то ще им излезе солено, показа проучване на Colliers International
Когато се говори за зелено строителство, първите асоциации са енергийна ефективност или възобновяеми енергийни източници (например слънчева и вятърна енергия). Световните тенденции показват обаче, че зеленото строителство е нещо повече от това – то е философия, която има за задача да подобри много от елементите на застроената среда с оглед не само на екологичната, но и на социалната, културната и икономическата устойчивост.
Проектирането и строителството на зелени сгради обхваща не само енергийната ефективност и възобновяемите източници на енергия, и съответно намаляването на въглеродните емисии, които сградите отделят, а и подобряване здравето на обитателите чрез адекватното използване на естествената светлина, включване на местни растителни видове при озеленяването и ландшафта, близост до обществен транспорт, връзка с основни обществени услуги и използването на нетоксични и екологични строителни материали.
Все пак какво е зелена сграда?
Зелената сграда по-добра ли е от незелената?
Струва ли повече?
И добра инвестиция ли е? (още…)
Етикети:вентилация, възобновяеми енергийни източници, енергийна ефективност, зелено строителство, климатизация, околна среда, отопление, сертифицирани сгради, сертифицираните сгради, устойчиво развитие Публикувано в Blog | Няма коментари »
|
|