Случвало ли ви си е сървъра в офиса ви да спре от прегряване? Или климатика да работи а да не усещате ефекта от работата му? Казвали ли сте си „ Това нещо за толкова много пари само бръмчи а не върши никаква работа, а на комшията, хем е същата, работи пИрфектно! Дали не се набутах”? Не винаги е оправдано да се обвинява климатика за това. Причината за това е, че климатичните машини са като всички други технически съоръжения и работят САМО при определени условия, заложени в тяхната логика. Това е разликата им от човека. Те не работят при всякакви ситуации. Ако условията за експлоатация са изпълнени – ще работи, ако не, тя просто спира! Та се питам, дали не е по-добре да сме като машините?!? Е, не съвсем!
Всеки който има опит с изграждане на климатични системи, въвеждане в експлоатация, настройка, сервизиране и ремонт на климатична техника е наясно с това, че съоръжението, системата може да изпълнява своето предназначение само и единствено ако са спазени определени условия за това. Това разбира се започва още на най-ранен етап, а именно избор на най-ефективна концепция за климатизацията на даден обект. Тази концепция трябва да е съобразена с много неща като напр. предназначение на обекта, архитектурни особености и др. След това е ред на проектанта да „свърши своята работа” т.е. правилно пресмятане на нужните мощности, правилно и ясно изчертаване на тръбната и вентилационна разводка и най-важното от гледна точка на нас като сервизни инженери – избор на правилната машина и напълно изпълнени изискванията на фирмата производител за нормалната и работа. Много често ни се случва на обект при пускане в експлоатация на климатични съоръжения да срещаме груби нарушения на тези изисквания. Най-честите оправдания са „ Изпълнено е по проект” и „Така е сметнато от проектанта”, което в никакъв случай не е оправдание. Именно за избягване на такива грешки, ние се опитваме да съдействаме на всяко едно ниво от изграждането на системата – от изясняване на концепцията до физическото изграждане на инсталацията.
Етикети: климатици, климатични системи, отопление, проектиране, сервиз климатизация, сервизни инженери, централна климатизация, чилъри, чилърни системи
Публикувано на 10.03.2010 в 17:07 в категории Blog. Можете да следите коментарите по тази публикация чрез RSS 2.0 хранилката.
Можете да оставите коментар, или да използвате trackback от вашия блог.